veraderm

Blizny są nieestetyczne zaś szpecą, natomiast kiedy niekiedy nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w podejście niezależny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą względnie uszkodzoną tkankę. Blizna jest w takim razie naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu zaś ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypadkiem stanowić jakość zapalny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie wykonany szew po operacji, ciemna cera skóry, chłopak stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz oraz uwarunkowania genetyczne. Nie zważając na tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). silon ses
Z reguły ślad na początku jest zaczerwieniona, natomiast następny taktownie blednie, przechodząc w kolor różowe aż do żółtawego bądź perłowego. Tymczasem ciężki jest globalny renesans do pierwotnej barwy, albowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej oraz mieszków włosowych, skutkiem tego makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są niesłychanie niewiele widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, pomimo tego inne mogą stanowić ambaras dokuczliwy do usunięcia, głównie jeśliby są niesłychanie czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące teren przekraczający niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą uczynić kolejność nieprzyjemnych objawów, takich gdy ciarki, pieczenie oraz przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia albo operacji. Są one twarde tudzież sino czerwone, mogą być przyczyną ciarki i pieczenie skóry. Ich widoczność być może egzystować wyraźna za sprawą nieco miesięcy. Po z grubsza sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz blizna mięknie. silon cena
Blizny przerosłe mają pozycja nie wcześniej, kiedy proces gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie bądź zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Z reguły dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach a spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z namysłem kończyć się, jakkolwiek jest to długookresowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są owo blizny, które rosną nuże po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują bardziej natężony teren, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się oprócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku zaś dosadnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich wstawiennictwo ma posada fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją a osoby młode. U kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie dojść do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku plastry na blizny silon sobie przyciągane, przez co powstają przykurcze. O ile dotknie on i mięśni tudzież ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.