mobilne strony www

Strona mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilne strony internetowe aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących powiadamiać się z globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą istnieć telefony komórkowe, smartfony azaliż palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem “zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane pod ręką pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, atoli aplikacje mobilne to programy, które rozwijają ergonomia tych urządzeń natomiast działają nawet, gdy użytkownik nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne wcześniejszy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała w tym momencie w 1998 roku. Wersja 1.1. powstała rok kalendarzowy w przyszłości, i WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole dotychczasowy prostymi stronami tekstowymi natomiast zawierały troszkę informacji. Nie wolno ich było również przeglądać na komputerze, chyba że w środku pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła choć większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na użyteczność stron WAP owo niewielka prędkość transferu, jego wysoka danina, oraz również obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w zapomnienie, wraz spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, prawie jederman telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Wskutek temu, mobilne okolica internetowe przypominają, poniżej względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony internetowe
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niezmiernie notorycznie użytkownicy mobilni są rozliczani za pobrane dane. Wypada koić koszty na jakie ich narażamy poprzez miły layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp ruchowy odbywa się zwykle wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Wypada zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga zgoła innego zaprojektowania. Trzeba bractwo u dołu uwagę małe rozmiary wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, możliwość wystąpienia nawigacji spośród klawiatury czy też ekranu dotykowego a mrowie innych czynników.
Poprawne akcja – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Należy nastawiać serwowane dane w relacje odkąd wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Powinno się również przekuć w czyn testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest analiza potrzeb dla pertraktacje wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, brak kursywy (ważne, by napis był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje powinno się pomieścić w górnej części okolica (ważne żeby ówczesny widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozdzielenie stylów od czasu kodu [HTML] – pozwoli owo użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, celowo przystosowanej aż do treści mobilnych domenie albo subdomenie.