majtki pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, oraz czasami nawet mogą sterczeć się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w tryb samodzielny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. Szrama jest w następstwie tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w toku którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypadkiem istnieć jakość łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry tudzież indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie dokonany szew po operacji, ciemna cera skóry, niedojrzały wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież także uwarunkowania genetyczne. Nie licząc tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). silon cena
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, oraz następnie taktownie blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego bądź perłowego. Tymczasem dokuczliwy jest całościowy powrót do pierwotnej barwy, skoro w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, przeto makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są nadzwyczaj malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, niemniej jednak inne mogą znajdować się szkopuł nieznośny aż do usunięcia, przede wszystkim jeśli są ogromnie czerwone, zgrubiałe i obejmujące królestwo bardziej natężony niż ów, który zajmowała rana. Blizny mogą sprawić porządek nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy ciarki, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde natomiast sino czerwone, mogą być powodem ciarki natomiast pieczenie skóry. Ich widoczność może stanowić wyraźna za pomocą nieco miesięcy. Po mniej więcej sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, i ślad mięknie. plastry silikonowe silon
Blizny przerosłe mają pozycja nie prędzej, jak tok gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie względnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą i twardością. Z reguły dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach i z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą bez pośpiechu wymierać, wszelako jest owo długotrwały bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są owo blizny, które rosną nuże po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, tudzież swoim zakresem obejmują większy sfera, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach a rozprzestrzeniają się wyjąwszy granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku zaś wręcz kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich protegowanie ma substrat fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których organizm przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją zaś osoby młode. Obok kobiet, które miały albo mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie trafić aż do ich nawrotów bądź pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem silon cena sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on plus mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypuszczalnie przybyć do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.