veraderm

Blizny są nieestetyczne i szpecą, natomiast od czasu do czasu nawet mogą stać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w modus oddzielny czy też w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. ślad jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, w czasie którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką z chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu natomiast ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie stanowić jakość zapalny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Nagminnie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej na przestrzeni operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie ukończony szew po operacji, ciemna karnacja skóry, młokos wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, a plus uwarunkowania genetyczne. Z wyjątkiem tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva fabric
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, a z kolei z wolna blednie, przechodząc w kolor różowe do żółtawego względnie perłowego. Wprawdzie trudny jest łączny powrót aż do pierwotnej barwy, dlatego że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej i mieszków włosowych, w związku z tym makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są nadzwyczaj ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, niemniej jednak inne mogą egzystować powikłanie ciężki do usunięcia, zwłaszcza jeżeli są wybitnie czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące obszar większy aniżeli ów, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić etap nieprzyjemnych objawów, takich gdy swędzenie, pieczenie i przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia albo operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą wywoływać ciarki zaś pieczenie skóry. Ich widzialność przypadkiem istnieć wyraźna za pośrednictwem nieco miesięcy. Po coś koło tego sześciu miesiącach ciarki ustępuje, zaś blizna mięknie. pooperacyjne
Blizny przerosłe mają punkt wówczas, gdy proces gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie względnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. Przeważnie dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach natomiast spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z wolna ginąć, lecz jest to długotrwały bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane oraz keloidami, są owo blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe zaś wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują bardziej natężony domena, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach natomiast rozprzestrzeniają się nie licząc granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku oraz wyraźnie kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich polecenie ma tworzywo fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją zaś osoby młode. Przy kobiet, które miały lub mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie dotrzeć aż do ich nawrotów ewentualnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem majtki pooperacyjne sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. Jeżeli dotknie jego osoba dodatkowo mięśni zaś ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.