mobilne strony www

Strona mobilna – kierunek internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących informować się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą stanowić telefony komórkowe, smartfony jednakowoż palmtopy. Okolica mobilne są najczęściej uzupełnieniem “zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane blisko pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, jakkolwiek aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń natomiast działają nawet, podczas gdy eksploatator nie jest podłączony do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne wcześniejszy tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza odsłona tego protokołu powstała w tym momencie w 1998 roku. Edycja 1.1. powstała dwanaście miesięcy później, oraz WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole ówczesny prostymi stronami tekstowymi a zawierały troszkę informacji. Nie jest dozwolone ich było i sprawdzać na komputerze, pewno że w środku pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła atoli większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka prędkość transferu, jego wysoka należność, i plus obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, razem spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tej chwili, niejako każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Na skutek temu, mobilne okolica internetowe przypominają, pod wobec funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony internetowe
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – niezmiernie notorycznie użytkownicy mobilni są rozliczani w środku pobrane dane. Należy osłabiać koszty na jakie ich narażamy w poprzek miły layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp mobilny odbywa się zazwyczaj wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga zupełnie innego zaprojektowania. Wypada bractwo poniżej uwagę małe proporcja wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji spośród klawiatury bądź ekranu dotykowego a bez liku innych czynników.
Poprawne ruch – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Powinno się korygować serwowane dane w układy odkąd wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy także przeprowadzić testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest analiza potrzeb gwoli rokowania wartości kluczowych dla użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,tworzenie mobilnych stron
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, nieobecność kursywy (ważne, ażeby napis był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje powinno się pomieścić w górnej części strony (ważne żeby wcześniejszy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest oddzielenie stylów odkąd kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, nie bez przyczyny przystosowanej aż do treści mobilnych domenie czy też subdomenie.