oleeva

Blizny są nieestetyczne oraz szpecą, a nieraz nawet mogą stać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w badania samodzielny względnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą czy też uszkodzoną tkankę. ślad jest wskutek tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką z chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie istnieć forma zapalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Cyklicznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie wykonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, chłopak stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz również uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). majtki pooperacyjne
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, i następny przezornie blednie, przechodząc w odcień różowe aż do żółtawego albo perłowego. Lecz uciążliwy jest łączny odrodzenie się do pierwotnej barwy, albowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, w związku z tym włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są ogromnie niewiele widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednakże inne mogą stanowić tarapaty trudny aż do usunięcia, zwłaszcza gdyby są ogromnie czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące kompetencja większy niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić cykl nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie i przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia względnie operacji. Są one twarde natomiast sino czerwone, mogą sprawiać ciarki i pieczenie skóry. Ich widoczność przypuszczalnie stanowić wyraźna dzięki nieco miesięcy. Po mniej więcej sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, i blizna mięknie. veraderm
Blizny przerosłe mają lokalizacja dopiero, kiedy przebieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie czy też infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. W większości wypadków dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach zaś z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą powoli ginąć, tymczasem jest to długotrwały tok, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są owo blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują przekraczający teren, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach zaś rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku oraz szczerze kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich polecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją natomiast osoby młode. Obok kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży przypadkiem dojść aż do ich nawrotów bądź pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku majtki pooperacyjne sobie przyciągane, przez co powstają przykurcze. Jeśli dotknie jego osoba również mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem trafić do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.