mobilne strony internetowe

Kierunek mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilne strony internetowe do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących powiadamiać się z globalną siecią w środku pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą istnieć telefony komórkowe, smartfony azaliż palmtopy. Strony mobilne są w większości wypadków uzupełnieniem “zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane w pobliżu pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, atoli aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń zaś działają nawet, kiedy użytkownik nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne uprzedni tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała natychmiast w 1998 roku. Edycja 1.1. powstała rok dalej, oraz WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole dawny prostymi stronami tekstowymi i zawierały mało informacji. Nie można ich było dodatkowo analizować na komputerze, chyba iż wewnątrz pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła natomiast większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na zdatność stron WAP to niewielka prędkość transferu, jego wysoka porto, tudzież i obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w zapomnienie, pospołu spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Aktualnie, bez mała każdy aparat telefoniczny komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Wskutek temu, mobilne strony internetowe przypominają, u dołu względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony internetowe
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – nadzwyczaj cyklicznie użytkownicy mobilni są rozliczani w ciągu pobrane dane. Powinno się minimalizować koszty na jakie ich narażamy na skroś słodki layout serwisu.
Szybkość działania – admitancja ruchowy odbywa się z reguły wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Należy zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – charakterystyka urządzeń mobilnych wymaga na cacy innego zaprojektowania. Powinno się brać pod uwagę małe część wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, alternatywa wystąpienia nawigacji spośród klawiatury bądź ekranu dotykowego a krocie innych czynników.
Poprawne przedsięwzięcie – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Trzeba dostrajać serwowane dane w relacje od momentu wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Należy również wywiązać się testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozkład potrzeb dla rokowania wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilna strona internetowa
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, brak kursywy (ważne, ażeby tekst był w najwyższym stopniu czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach lub pionowo,
najważniejsze informacje należy ulokować w górnej części strony (ważne ażeby uprzedni widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest rozdzielenie stylów odkąd kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej pomieścić na odrębnej, chcący przystosowanej aż do treści mobilnych domenie ewentualnie subdomenie.