modne stroje jednoczęściowe

Zainteresowanie kostiumu kąpielowego jako specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku nad morzem a stopniowej akceptacji wspólnego korzystania z plaży dzięki kobiety a mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, iżby umożliwić kobietom większą funkcjonowanie aniżeli lecz zanurzanie się w wodzie, aż do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące nie wcześniej rozgłos portki, natomiast część wierzchnia została zebrana w pasie a skrócona. Taki również forma zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się spośród odcinanej w pasie sukni spośród rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, i w przyszłości kolan, pantalonów, pierwotnie długich do kostek, w dalszym ciągu do kolan zaś pończoch. Stopy były chronione za pomocą specjalne but, częstokroć ze wstążką zawiązywaną około łydki. Suknie uprzedni wykonywane spośród wełnianej flaneli lub serży w ciemnych kolorach, na których mniej było niechybnie zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami azali innymi elementami, kiedy np. marynarskie kołnierze. Krój kostiumu i osprzęt aż do niego, takie podczas gdy chroniące kłaki czepki, turbany zaś kapelusze, dotychczasowy pochodną aktualnej mody i zmieniały się spośród sezonu na pora roku. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć mokry tudzież nieatrakcyjnie wyglądający wełniany modne stroje jednoczęściowe odzież w trakcie przejścia z wody aż do przebieralni. U dołu kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, periodyk „Peterson’s Magazine” spośród 1883 roku
W miarę upływu czasu kreacja żeński odsłaniał raz po raz więcej ciała: spódnica, ineksprymable oraz rękawy ulegały skróceniu, pojawił się podobnie wycięcie. W samym końcu XIX wieku, podczas gdy co chwila więcej kobiet zaczęło ślęczeć sport, w tym pływanie, pojawiły się także kostiumy spośród odpinaną spódniczką. Zaznaczył się również dalszy nurt – niektóre stroje plażowe przeznaczone poprzedni dość do spacerów brzegiem morza niż aż do kąpieli, i ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Pewnie podobnie punkt programu osób korzystających spośród plaży czucie z wodą ograniczała aż do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny rodzaju męskiego fatałaszki kąpielowy, pastisz spośród „Puncha”, 1877 rok
Gdy z plaży zaczęły stosować równocześnie osoby obojga płci, potrzebny stał się plus godziwy odzienie przeznaczony w celu mężczyzn, dotąd mogących bez ograniczeń kąpać się nago. W połowie wieku XIX ukształtował się płci męskiej łachy kąpielowy, ziszczony z dzianiny jednoczęściowy konfekcja, ustanawiający związek podkoszulka spośród krótkimi rękawami spośród sięgającymi kolan kalesonami. Taki fatałaszki, spośród niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów natomiast skróceniu nogawek, był używany aż do lat 30. XX wieku.

Aby uciec skojarzenia spośród bielizną, męskie kostiumy cyklicznie miały ciemne kolory, jednak popularnym na kształt wcześniejszy również poziome pasy. Okrycie płci męskiej występował i w wersji dwuczęściowej; składał wówczas się z obcisłej, krótkiej tuniki zaś spodenek.
modne stroje jednoczęściowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece i męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX a XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania w charakterze sportu, pojawił się także odzienie pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie poprzedni zbliżone aż do tych kąpielowych. Ten fason został dodatkowo dopasowany za pomocą pływaczki, chociaż w pierwszej chwili tego rodzaju ciuchy, kojarzący się również spośród cyrkowym trykotem, nie był uniwersalnie akceptowany, nieopodal uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana plus spośród pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana za pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Jednakże w roku 1912, w trakcie igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, jak po ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe niepowodzenie naczelny przeprowadzono zawody w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły przed chwilą w obcisłych, dzianinowych kostiumach zaś od tej pory tego rodzaju kostium sportowy zyskał społeczną akceptację, niemniej w niektórych miejscach walczono z zanim nawet aż do lat 20. XX wieku.