ekskluzywne stroje kąpielowe

Pokup kostiumu kąpielowego w charakterze specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku ponad morzem zaś stopniowej akceptacji wspólnego korzystania spośród plaży z wykorzystaniem kobiety tudzież mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, iżby zapewnić kobietom większą aktywność niż wprost przeciwnie zanurzanie się w wodzie, do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące wówczas fama portki, natomiast część wierzchnia została zebrana w pasie a skrócona. Taki również kształt zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się spośród odcinanej w pasie sukni z rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, a w przyszłości kolan, pantalonów, z początku długich aż do kostek, dalej aż do kolan i pończoch. Stopy ówczesny chronione przez specjalne but, cyklicznie ze wstążką zawiązywaną dookoła łydki. Suknie ówczesny wykonywane z wełnianej flaneli względnie serży w ciemnych kolorach, na których mniej było bodaj zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami bądź innymi elementami, gdy np. marynarskie kołnierze. Krój kostiumu i dodatki do niego, takie jak chroniące czupryna czepki, turbany zaś kapelusze, uprzedni pochodną aktualnej mody a zmieniały się spośród sezonu na pora roku. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć grząski natomiast nieatrakcyjnie wyglądający wełniany modne stroje kąpielowe kreacja na przestrzeni przejścia z wody aż do przebieralni. Pod kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, pismo „Peterson’s Magazine” z 1883 roku
W miarę upływu czasu łachy żeński odsłaniał raz za razem więcej ciała: spódnica, portki natomiast rękawy ulegały skróceniu, pojawił się także gors. W samym końcu XIX wieku, jak raz za razem więcej kobiet zaczęło trudnić się sport, w tym pływanie, pojawiły się podobnie kostiumy spośród odpinaną spódniczką. Zaznaczył się również inny ruch – niektóre stroje plażowe przeznaczone dotychczasowy raczej aż do spacerów brzegiem morza niż do kąpieli, tudzież ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Zapewne również akt osób korzystających spośród plaży dotyk z wodą ograniczała do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny płci męskiej łachy kąpielowy, parodia spośród „Puncha”, 1877 rok
Gdy spośród plaży zaczęły stosować w tym samym czasie osoby obojga płci, wymagany stał się dodatkowo godziwy fatałaszki przydzielony w celu mężczyzn, dotąd mogących bez ograniczeń kąpać się nago. W połowie wieku XIX ukształtował się rodzaju męskiego ubiór kąpielowy, wykonany spośród dzianiny jednoczęściowy kreacja, konstytutywny fuzja podkoszulka spośród krótkimi rękawami spośród sięgającymi kolan kalesonami. Taki odzienie, spośród niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów natomiast skróceniu nogawek, był żywy aż do lat 30. XX wieku.

Aby cofnąć się skojarzenia z bielizną, męskie kostiumy często miały ciemne kolory, niemniej popularnym niby ówczesny i poziome pasy. Kostium męski występował i w wersji dwuczęściowej; składał nie wcześniej się spośród obcisłej, krótkiej tuniki i spodenek.
markowe stroje kąpielowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece oraz męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX natomiast XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania jako sportu, pojawił się również kostium pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie były zbliżone do tych kąpielowych. Ten fason został również zaadaptowany przez pływaczki, choć oryginalnie tego rodzaju okrycie, kojarzący się podobnie z cyrkowym trykotem, nie był uniwersalnie akceptowany, w pobliżu uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana dodatkowo spośród pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana w środku pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Lecz w roku 1912, w czasie igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, kiedy po ekskluzywne stroje kąpielowe jednoczęściowe trafienie najważniejszy przeprowadzono konkurs w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły dopiero co w obcisłych, dzianinowych kostiumach tudzież od momentu tej pory tego rodzaju łachy sportowy zyskał społeczną akceptację, choć w niektórych miejscach walczono spośród przedtem nawet aż do lat 20. XX wieku.