plastry na blizny

Blizny są nieestetyczne natomiast szpecą, tudzież od czasu do czasu nawet mogą wzdrygać się się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w sposób samoistny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą względnie uszkodzoną tkankę. Szrama jest toteż naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu natomiast ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn może stanowić stan łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Nagminnie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry natomiast indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie skończony szew po operacji, ciemna cera skóry, niedojrzały wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież plus uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, zaś odtąd przezornie blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Jakkolwiek dokuczliwy jest ogólny powrót do pierwotnej barwy, bo w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, tym samym włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie a są wybitnie niewiele widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, aliści inne mogą istnieć trudność nieznośny do usunięcia, zwłaszcza jeśli są nader czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące teren przekraczający aniżeli ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą uczynić porządek nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie oraz przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia ewentualnie operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą być powodem swędzenie tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność przypadkiem znajdować się wyraźna z wykorzystaniem kilka miesięcy. Po z grubsza sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, a szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają położenie dopiero, podczas gdy przebieg gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie bądź infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Zwykle dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach i spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą stopniowo gubić się, jakkolwiek jest owo długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są owo blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, i swoim zakresem obejmują bardziej natężony domena, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się prócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku natomiast bez ogródek kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich przyczyna ma podłoże fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których stworzenie przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją tudzież osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży może trafić do ich nawrotów ewentualnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za sprawą co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie jego osoba również mięśni i ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.