pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne a szpecą, tudzież czasami nawet mogą stać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w podejście autonomiczny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. ślad jest wskutek tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu zaś ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie egzystować stan łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się źle spełniony szew po operacji, ciemna skóra skóry, młodzik stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież plus uwarunkowania genetyczne. Oprócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, przede wszystkim w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, tudzież później taktownie blednie, przechodząc w barwa różowe do żółtawego ewentualnie perłowego. Lecz uciążliwy jest globalny ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, skoro w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, więc makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są niesłychanie troszkę widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, toż inne mogą stanowić przeszkoda dojmujący do usunięcia, głównie jeśliby są nadzwyczaj czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące teren przekraczający aniżeli ten, jaki zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić następstwo nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie a przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia ewentualnie operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą powodować swędzenie i pieczenie skóry. Ich widoczność prawdopodobnie istnieć wyraźna za pomocą kilka miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach ciarki ustępuje, zaś szrama mięknie. oleeva
Blizny przerosłe mają lokalizacja wówczas, gdy tok gojenia się rany przebiega źle. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie względnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą i twardością. Tak bywa dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach zaś z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą roztropnie wymierać, atoli jest to długofalowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane dodatkowo keloidami, są owo blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują przekraczający domena, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach zaś rozprzestrzeniają się oprócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku i otwarcie kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich protekcja ma podwalina fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota żywa przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją zaś osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały czy też mają bliznowce, w okresie ciąży może dotrzeć do ich nawrotów bądź pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem oleeva fabric sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. O ile dotknie on także mięśni tudzież ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dojść do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.