pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne natomiast szpecą, i od czasu do czasu nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w modus odrębny bądź w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą albo uszkodzoną tkankę. Szrama jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu tudzież ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn może egzystować postać palny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w czasie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie wypełniony szew po operacji, ciemna skóra skóry, młody człowiek wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, zaś oraz uwarunkowania genetyczne. Prócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś następnie taktownie blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego bądź perłowego. Chociaż ciężki jest całkowity ponowne pojawienie się aż do pierwotnej barwy, jako że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej plus mieszków włosowych, tym samym makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie a są niesłychanie ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, przecież inne mogą być zagwozdka dotkliwy do usunięcia, w zasadzie o ile są niezwykle czerwone, zgrubiałe oraz obejmujące dziedzina przekraczający aniżeli ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą spowodować cykl nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą wywoływać ciarki tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność prawdopodobnie stanowić wyraźna za pośrednictwem nieco miesięcy. Po około sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, i ślad mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają położenie wówczas, kiedy bieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie względnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Tak bywa dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach natomiast z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z umiarem gubić się, natomiast jest owo długookresowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane plus keloidami, są owo blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe zaś wybrzuszone, tudzież swoim zakresem obejmują przekraczający kompetencja, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się prócz granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku tudzież bezpośrednio kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich polecenie ma fundament fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją tudzież osoby młode. Przy kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży przypadkiem przybyć aż do ich nawrotów względnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on plus mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypadkiem dojść do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.