pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, oraz czasami nawet mogą sterczeć się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w sposób samoistny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. Blizna jest z tej przyczyny naturalnym wynikiem gojenia się ran, w ciągu którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką z bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu zaś ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może egzystować forma łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry oraz indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie ukończony szew po operacji, ciemna skóra skóry, młody stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, natomiast oraz uwarunkowania genetyczne. Oprócz tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, oraz z kolei roztropnie blednie, przechodząc w barwa różowe aż do żółtawego czy też perłowego. Acz przykry jest integralny powrót do pierwotnej barwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, ergo włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są niesłychanie ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, mimo to inne mogą stanowić powikłanie ciężki aż do usunięcia, głównie jeśliby są niesłychanie czerwone, zgrubiałe natomiast obejmujące sfera większy niż ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą sprawić następstwo nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie a przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą powodować ciarki tudzież pieczenie skóry. Ich widzialność przypuszczalnie stanowić wyraźna za sprawą parę miesięcy. Po mniej więcej sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, a szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają punkt dopiero, podczas gdy proces gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie czy też zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą oraz twardością. Zwykle dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach i z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą spokojnie zanikać, jakkolwiek jest owo długotrwały tok, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane oraz keloidami, są to blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe i wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują bardziej natężony domena, niż ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach i rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku natomiast bez owijania w bawełnę kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich przyczyna ma podwalina fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją tudzież osoby młode. Przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży może dojść do ich nawrotów ewentualnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są ku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. O ile dotknie on również mięśni i ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.