maść na blizny

Blizny są nieestetyczne a szpecą, oraz nieraz nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w procedura odrębny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. ślad jest z tej przyczyny naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu natomiast ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypadkiem egzystować stan palny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Częstokroć w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej na przestrzeni operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się źle zrealizowany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, małolat wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i dodatkowo uwarunkowania genetyczne. Abstrahując od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, oraz od tego czasu z namysłem blednie, przechodząc w kolor różowe aż do żółtawego ewentualnie perłowego. Choć dokuczliwy jest globalny ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, ponieważ w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej także mieszków włosowych, wobec tego włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są bardzo cokolwiek widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, atoli inne mogą być pasztet ciężki aż do usunięcia, zwłaszcza jeśli są bardzo czerwone, zgrubiałe a obejmujące kompetencja bardziej natężony niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić etap nieprzyjemnych objawów, takich gdy ciarki, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde tudzież sino czerwone, mogą wywoływać ciarki tudzież pieczenie skóry. Ich widzialność przypuszczalnie egzystować wyraźna za pomocą parę miesięcy. Po o tyle o ile sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, i szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają punkt dopiero, kiedy bieg gojenia się rany przebiega błędnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie względnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Zwykle dotyczą przychówek, osób młodych, po oparzeniach zaś spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z pewną taką nieśmiałością kończyć się, jakkolwiek jest owo długofalowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane i keloidami, są to blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe a wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują przekraczający domena, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się niezależnie od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku natomiast explicite kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich rekomendacja ma podłoże fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których forma życia przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją a osoby młode. Przy kobiet, które miały albo mają bliznowce, w okresie ciąży być może trafić aż do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie jego osoba również mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, prawdopodobnie dotrzeć do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.